16 Aralık 2012 Pazar

Bisiklete Başlarken Hangi Temel Ekipmanlar Gerekli


         Bir bisiklet aldınız, hafta sonu turları ve ulaşım gibi amaçlarla kullanmak istiyorsunuz. Bisikletinizi kullanmadan önce güvenliğiniz ve konforunuz için birkaç temel ekipmana sahip olmak gerekiyor. Bunlar kask, eldiven, gözlük, pedli bisikletçi taytı ve nefes alan rahat hareket ettiren, vücuttan teri hızlıca uzaklaştıran kıyafetlerdir. Bu ekipmanları tek tek ele alalım:

          Kask
         
          Bisiklet kullanırken kesinlikle kullanmamız gereken şeydir, bir kazanın ne zaman başımıza geleceğini hiçbir zaman bilemeyiz. Bisiklet kaskları kafa tasını korumak için tasarlanmıştır, kaza anında aldığımız darbeyi soğurarak kırılır ve başımıza alacağımız darbeyi en aza indirmeyi amaçlar. Bisiklet kaskı alırken asla ucuz ürüne yönelmeden kaliteli kendini ispatlamış markaları tercih etmek çok önemlidir, çünkü ergonomi ve güvenilirlik açısından çok daha üstünler. Bell, Met, Giro, Uvex, Catlike gibi markalar ve ünlü bisiklet markalarının ürettiği kaskları tercih edebilirsiniz.


        
              Eldiven

             Eldivenler gidonu daha kolay kavrayabilmemiz, ellerimizin nasır tutmaması ve en önemlisi de herhangi bir düşüşte ilk olarak ellerimizi kullanacağımızdan ellerimizin yaralanmaması için gerekli bir ekipman. Eldiven alırken avuç içi jel destekli olanları tercih edilmesi konfor açısından daha iyi olur. Kış aylarında da kış için üretilmiş eldivenler kullanılmalıdır. Sedona markasının ürettirdiği eldivenler hem uygun fiyatlı hem de kaliteli onlar tercih edilebilir ya da ünlü bisiklet giyimi ve bisiklet markalarının eldivenlerini alabilirsiniz. 

                                Yazlık Eldiven;

                                   Kışlık Eldiven;


              Gözlük 

              Gözlük gözlerimizi rüzgardan, güneşten, yolda gözümüze gelebilecek herhangi bir cisimden korumak için çok önemli, özellikle sinek ya da lastikten saçılan bir çamur parçası gözümüze denk gelebilir bu da sürüşü ciddi anlamda tehlikeye atar ve düşmemize neden olabilir o nedenle gözlük kullanmak da çok önemli. Kullandığımız gözlüklerin UV A ve B koruması olduğuna dikkat etmeliyiz. Kaliteli ve kendini ispatlamış markaları tercih etmek önemli, herhangi bir güneş gözlüğü alırken dikkat etmemiz gereken kurallar burada da geçerli. Gözlüğün gözü tamamen kavraması ve rüzgarı önlemesi ve kafadan düşmeyecek şekilde tasarlanmış olması gerekiyor.              Bisikletçi Taytı

              Selenin kalçaya olan baskısını en aza indirmek ve sürüş konforunu arttırmak için çok gereklidir. Sürüş sırasında ve sonrasında acı çekmek istemiyorsak kesinlikle kullanmalıyız. Kış aylarında uzun ve daha kalın, polarlı olan taytları kullanabilirsiniz.
             Nefes Alan Kıyafetler

             Bisiklet sürerken bisiklet için üretilmiş formaları kullanabileceğimiz gibi koşu için kullanılan kıyafetleri de kullanabiliriz. Bisiklet formaları vücudu sarar ve teri daha çabuk dışarı atar, sırt kısmında cepleri bulunur, bisiklet kullanımı için idealdir. Önemli olan şey teri vücuttan olabildiğince hızlı uzaklaştıran kıyafetleri tercih etmektir. Pamuklu kıyafetleri giymek çok doğru olmaz çünkü teri üzerinde tutar ve kuruması çok uzun sürer.

              Havanın daha sert olduğu durumlarda rüzgar ve su geçirmeyen ürünler tercih edilmelidir. Windstopper kumaştan üretilmiş ürünler rüzgarı en iyi önleyen ürünlerdir, Goretex ürünler de su geçirmezlik olarak çok iyidirler. Kışın sürüşlerde çok kalın giysiler değil de ince kıyafetleri kat kat giyinmek daha doğrudur. En alta bir termal içlik, üzerine de bir rüzgarlık giymek çok soğuk havalar dışında yeterli olur, sürüşe başladığımız sırada biraz üşümek iyidir bu çok kalın giyinmediğimizi gösterir çünkü bir süre sonra vücut ısısı artacağından üşüme hissi kaybolacaktır.         


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder