13 Nisan 2014 Pazar

26", 27,5" veya 29" Tekerlek Boyutlarının Karşılaştırılması


   Uzun bir aradan sonra blogun içeriğini zenginleştirmenin gerekliliği ortaya çıktı çünkü ratingler artıyor ama yazılar çok eski ve bisiklet dünyasında bazı yenilikler var.

   Bu yazı daha çok 26" ve 29" tekerlek boyutlarını karşılaştırma şeklinde olacak, çok yaygın olmayan 27,5" bisikletler hakkında da bilgi vereceğim.

 
Solda 26", Sağda 29" 

   26" ve 29" bisikletlerin kadrolarında da büyük geometri farklılıkları mevcut, bunun sebebi çeki borusu uzunluğu, orta milin yerden yüksekliği ve ön ve arka mil arasındaki mesafenin iki bisiklet türünde de eşit olması, XC veya All-mountain tarzı bisikletlerde daha dengeli sürüş, yola aktarılan enerjinin daha verimli olması ve bisikletin kolay kontrol edilebilmesi için bahsettiğin ölçüler her iki bisiklet türünde de benzer. Yani odak noktamız genel olarak tekerlek boyutu ve bunun bize getirileri olacak.

   29" bisikletlerin 26" bisikletlere göre avantajlarını şöyle listeleyebiliriz:
  •    Daha büyük tekerlek boyutu bu sayede daha iyi engel aşma kabiliyeti. 29" bisikletlerin bir engele yaklaşma açısı 26" bisikletlere göre daha düşüktür bu sayede engelleri çok daha kolay ve sarsıntısız aşar, bununla birlikte tekerlek yoldaki çukurların içine de daha az girecektir, bu da bize daha dengeli ve konforlu sürüş sunar.


Bu iki görsel bize tekerlek boyutlarının engel karşısındaki durumunu gösteriyor, görüldüğü gibi 29" tekerlek engeli daha kolay aşacaktır.

Gördüğü gibi 29" tekerlekler çukurun içerisine daha az giriyor, bu da sürüşü olumlu yönde etkileyecektir.

  •   İkinci büyük avantajı da tekerleğin zemine oturan kısmının yüzey alanının 29" bisikletlerde daha fazla olması, bu yol tutuşunu arttıracaktır, yumuşak zeminlerde (kum vb.) tekerleğin daha az gömülmesini sağlayacaktır çünkü yüzey alanının artması yere uygulanan basıncı azaltacaktır.
29" tekerleğin 27,5" ve 26" tekerleklere göre daha iyi zemini tuttuğu görülüyor.

  •   Bizi ilgilendirdiği kadarıyla son önemli avantajı da 29" tekerleklerin yarıçapının daha uzun olması bu sayede açısal momentumun daha yüksek olması bu da tekerleğin kendi etrafında daha kolay dönmesini sağlıyor.

     Dezavantajlarını da şu şekilde sıralayabiliriz:

  •   Öncelikle daha ağır. Kadro, jant seti, tekerlekler, amortisör büyümek zorunda bu da bisikletimizi daha ağır yapıyor.
  •   Daha büyük tekerlekler yanal esnemenin daha fazla olmasına neden oluyor, o sebeple downhill veya enduro sınıfında kullanılmıyor.
  •   Bu yavaş yavaş sorun olmaktan çıkıyor ama ülkemizde hala problem, yeterli donanım ve yedek parça alternatifi yok.
  •    26" bisikletlere göre biraz daha hantallar ve hızlanmalarda 29" bisikletler biraz ağır kalıyor, bununla birlikte dar patikalarda ani dönüşlerin olduğu yerlerde 26" bisikletler daha kolay yönetilebilir ve çok daha iyi tepki veriyor.

   Sonuç olarak, daha iyi engel aşma, iyi yol tutuşu, daha düşük dönme direnci gibi pozitif yönlerinin yanında daha fazla ağırlık ve esneklikle birlikte geliyor. Son iki yıldır özellikle çok yaygınlaştı ve dünya kupası yarışlarının tamamında 29" bisikletleri görebilirsiniz.

   27,5" bisikletlere çok fazla değinmedim ama 26" ve 29" bisikletler arasında bir form bu bisikletler, hala yaygın değil, bazı markalar 26" bisiklet üretimini durdurdu ve 27,5" odaklandı, örneğin Giant. 29" bisikletlerin yol tutuşu ve engel aşma kabiliyetinin yanında 26" bisikletlerin çevikliğini sunduğu şeklinde lanse ediliyorlar. Bana göre, bir veya iki yıl sonra 26" bisikletlerin yerini alacaklar, örnek görsellerde de görüldüğü gibi 27,5" bisikletler 26" bisiklet geometrisine çok yakın bir ve 29" tekerleklerin pozitif özelliklerini barındırıyorlar.

   Bu yazı hangisi iyi hangisi kötü yazısı değildi, tüm tekerlek boyutlarının önemli noktalarını ortaya koymaya çalıştım, umarım faydalı olmuştur, keyifli sürüşler...
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder